Co dal a vzal rok dva tisíce čtrnáct

Václav Skořepa // , 8. vydání

Jako vždy nám dal tři sta šedesát pět a čtvrt dne, abychom své životy co nejlépe naplnili, a pak je uložil do šuplíku „Minulost“. Více či méně nás, osobně i jako společnost, ovlivnil. Čím?

Vytvořil téma budoucích studentských prací: gradující ukrajinskou, následně mezinárodní krizi. Ruským představitelům přidělil Krym (asi se jim postesklo po jejich dávném letním sídle). Rozpoutal debaty kolem novodobého appeasementu, mediální zaujatosti a další studené války. Opět umožnil, aby na neangažované olympijské hry dopadl stín politiky.

Nečekaně daroval České republice zlatou medaili ze snowboardcrossu a dalších 2,8 kg drahého kovu (toť vše ze sportu). Udělil Tomáši Halíkovi „nobelovku za náboženství“. Pohrál si s fungováním koalice i opozice. Tentokrát těsně neotevřel Blanku. Zabrnkal na nervy nedávnou kalamitou a proslovy z Hradu. Natočil Kancelář Blaník. Vzal si Petra Hapku, Pavla Landovského a žáka ze Žďáru nad Sázavou.

Přijal nespočet obětí leteckých nehod, pronikání Islámského státu a šíření eboly. Dokázal, že mocenské geny Kim Ir-sena se nedědí jen v mužské linii. Rozevřel protestní deštník v Hongkongu. Nastartoval „módu“ ostře sledovaných plebiscitů. Sankcemi podráždil leckterého dodavatele i odběratele. Incidentem ve Fergusonu otevřel palčivé téma diskriminace. Proměnil berlínskou zeď v balónky. Představil poslední díl kontroverzního Hobita. A vrtal se v kometě.

Celý rok nám politicko-kulturně připomínal 100 let od začátku Velké války. Upozornil na to, že nadchází série kulatých trojciferných výročí „krátkého“ dvacátého století, tak živě ovlivňujícího dnešní společnost. A oslavil 25. narozeniny posametové společnosti.

Představuji pouze malý výčet momentů, ve kterých jsme prožívali rok 2014. Hlavní úlohu ale mají naše privátní okamžiky. Ať je to přežití prváku na vysoké; chytání náměsíčného dítěte padajícího do ohniště; nebo jen odpočinek s přáteli za svitu půllitru. Neuškodí se na chvíli ohlédnout a vzpomenout.


Další články v Postilionu