Eurovolby: drtivé vítězství pirátů

Michal Zeman // , 6. vydání

Díky vyjímečnému jazykovému zvěrstvu je hold potřeba doslova schodit celou potencionální myšlenku výše přetištěného komentáře. Kryštof Herold v něm tvrdí, že ve volbách „v Praze uspěli i piráti“. Horší analýzu by přitom nenapsal ani šimpanz na segveji. Pravdou je, že Piráti (P!) měli v Praze nějaké procento nad svým republikovým průměrem, jenže o nich článek nepíše. Jím zmiňovaní piráti (p!) naproti tomu volby drtivě vyhráli, a to nejen v hlavním městě.

Na konci článku najde netrpělivý čtenář poučení do života; trpělivé pročítání ulehčím hrou: v textu je schované brčko! Ale zpátky k věci – seznamme se postupně s největšími piráty uplynulých voleb.

Křehkého vítězství dosahuje ANO, jehož volební lídr Pavel Telička prakticky říká: „radši než europoslancem chci být komisařem, na kterého budu zanedlouho kandidovat. Ale stejně by bylo fajn, kdybyste mě zvolili, protože bych potřeboval nějaký plán B.“ Když by voliči strany po pár měsících zjistili, že jejich oblíbený lobista zanechal zvoleného úřadu, nebyli by po právu zaskočeni tímto pirátským plánem?

Kroužkovací šampión TOP 09 se však projevuje ještě pirátštěji. Jiří Pospíšil s pirátským nadhledem smete všechny dosavadní poučky o přeběhlictví a dokáže přesvědčit své kroužkovatele, že po mnoha letech v ODS, která je Unii kritická, plně souhlasí s proevropským programem jejího rivala.

Sociální demokraté nasazují piráta společenských věd Jana Kellera, který si pirátství vysluhuje už jen svým interdisciplinárním účesem. Za komunisty se do Evropského parlamentu dostává i Miroslav Ransdorf, který pozornost přitahuje zejména pirátským zneužíváním diet, pirátskými dluhy a pirátským spánkem při jednání.

Kampaň křesťanských demokratů zase jako obvykle zcela pomíjí distrikt Bosny a Hercegoviny Brčko. Program dokonce alibisticky ani nezmiňuje neuniformované lidovce, kteří v oblasti provádí pirátskou činnost.

ODS pirátsky naláká voliče na Parlamentem nerozhodnutelné ponechání koruny a Petr Mach ze Svobodných přepirátí Evropskou unii ve Zlo, které vedle otroctví přikazuje lidem i správné záchodové návyky.

Avšak důležitější než pirátští kandidáti jsou jejich pirátští voliči. V Somálsku loni mělo být okolo 3 000 pirátů, což při přepočtu na Českou republiku zhruba dává těch několik lidí, kteří zabloudili do zdejších volebních místností.

Zkrátka, zatímco se Piráti i v Praze potáceli na hranici nezvolitelnosti, piráty zvolení piráti nenápadně ovládli republiku.


Další články v Postilionu