Filmová střední Evropa opět v Praze

Václav Skořepa // , 20. vydání

Po festivalu Be2Can je tu další koncentrovaná dávka pro milovníky filmů a zvědavce, co se točí u sousedů. Od čtvrtka 10. do úterý 15. října se v Praze koná šestý ročník Mezinárodního festivalu středoevropského filmu 3Kino. V kinech Lucerna, Světozor, Atlas a Evald se budou opět promítat snímky z České republiky, Maďarska a Polska (tentokrát bez Slovenska), které spojuje výroční téma svoboda. Nejvíce je letos zastoupena kinematografie Polska, jemuž festival skládá hold za význam země „pro celý region střední Evropy v touze po svobodné tvorbě“.

Festival 3Kino si klade za cíl setkávání a propojování kultur Visegrádské čtyřky a představení jejích filmových plodů českému divákovi. Slovy zakladatele a ředitele festivalu Vavřince Menšla: „Tím, že jsou si blízko [země V4 – moje poznámka], si dobře rozumí, ale díky odlišným zkušenostem vzniká tavící kotel myšlenek a také obrovská tvůrčí energie. (…) Snažíme se oslovovat i takové tvůrce, kteří by se jinak zřejmě do České republiky se svými snímky nepodívali. Zajímají nás jejich nejnovější filmy, které mají velký potenciál zaujmout českého diváka díky vzájemné kulturní blízkosti, ale v běžné distribuci se neobjeví.“

Soutěžní sekce 3Kina nabízí jedenáct novinek z loňského a letošního roku. Ze šesti polských filmů bude pro českého diváka atraktivní film Pan Jones od v Česku známé Agniezsky Holland, režisérky Hořícího keře o Janu Palachovi. Novinka čerstvě oceněná Zlatými lvy vypráví o britském reportérovi, který Západ informoval o hladomoru na Ukrajině ve třicátých letech minulého století. Festival zahájí projekce detektivky Černý mercedes, zasazené do Varšavy v roce 1941. Krzysztof Zanussi, jedna z polských režisérských legend, na festivalu osobně představí historické drama Éter. Prahu navštíví také režisérka Kinga Debska se svou Zábavou, zábavou o životě tří alkoholiček. Maďarsko zastupují filmy Trezor Pétera Bergendyho o událostech 1956 nebo sociální drama Jeden den od Zsófie Szilágyi. Českou republiku reprezentují Staříci, kteří se rozhodnou pomstít za své uvěznění za komunismu, režisérů Martina Duška a Ondřeje Provazníka a česko-nizozemsko-lotyšský thriller Michala Hogenauera Tiché doteky.

Dalším sekcím dominují rovněž polské filmy. Sekce Ostrovy svobody a Svobodné filmy po roce 89 připomínají filmovou reflexi komunistické éry a transformačních devadesátek. Za zhlédnutí stojí například Výslech z roku 1982 s legendární polskou herečkou Krystynou Jandou, se kterou si ve filmu zahrála i zmiňovaná Holland, nebo Fízlové o podsvětí po pádu komunismu. Kategorie Retrospektiva představuje vedle tvorby Janusze Majewského, režiséra zahajovacího filmu, také filmy zmíněné Kingy, v jejímž snímku Hel si zahrála Aňa Geislerová. Výrazná česká stopa se objevuje v sekci Zvláštní uvedení v podobě Nabarveného ptáčete.

Pestrá, byť výrazně polská nabídka 3Kina umožňuje okusit historii totalitami zkoušeného regionu a sledovat, jak se s ní sousední i čeští tvůrci vyrovnávají a jak ji interpretují. Český divák má příležitost pohodlně (v centru Prahy) nahlédnout do kuchyně kinematografií, které nebývají hlavními tahouny v multikinech. Festival přispívá do atmosféry množících se připomínek s blížícím se 17. listopadem. Neočekávejte žádné komedie českého střihu o socialistické době. Tak si zkraťte čekání na oslavy na Národce a jděte do kina!


Další články v Postilionu