Kongres žen 2015

Michaela Kudrnáčová // , 12. vydání

Pokud se rozhodnete v běžné konverzaci zmínit, že existuje Kongres žen, všem přítomným mužům se rozklepou kolena a v jejich očích zahlédnete známky neskrývaného děsu. Kongres žen pro některé značí sjezd za účelem jakéhosi krvavého rituálu zaměřeného proti mužům, během něhož feministky vyrobí vúdú panenky a píchají do jejich choulostivých míst špendlíky. Dekorace je potom tvořena výhradně z mužských hlav napíchnutých na kůly.

Ve skutečnosti ale Kongres žen 2015 na téma Ženy a média proběhl v mírumilovném duchu v prostorách  pražských Vinohradů. Tisícová účast by se dala označit jako velmi slušná, když vezmeme v potaz, že se jednalo teprve o druhý ročník. Akce byla propagována povedeným reklamním spotem Feminismus není nadávka. Na kongresu promluvila celá řada českých, ale i zahraničních osobností, za zmínku stojí třeba ministr Jiří Dienstbier, moderátorka Daniela Drtinová, členka programové rady polského Kongresu žen Dorota Warakomská a francouzský velvyslanec Jean-Pierre Asvazadourian.

Kongres jako takový lze považovat za úspěch, protože svůj hlavní účel splnil: diskutovalo se nad genderovými nerovnostmi a upozorňovalo se na problémy, které se v této souvislosti v české společnosti vyskytují. Na druhou stranu se ale ukázalo, že je ještě co zlepšovat. Málokdo z diskutujících byl schopen rozpoznat rozdíl mezi pohlavím a genderem, šovinistické poznámky létaly na všechny strany a vždy, když promluvilo mužské osazenstvo, zdálo se, že jde o dobrodince, kteří učinili přítrž všemu genderovému bezpráví. Samotná organizace si ale také slušně naběhla. U registrace se rozdávaly tašky s drobnými dárky ve formě ženských časopisů ve stylu „hubneme do plavek“ a vzorky krémů proti vráskám à la nesmyslně gendrované produkty. Ještě jednou bych ale chtěla zdůraznit, že to nebyla katastrofa, ba naopak. Takže nezapomeňte, feministka není sprosté slovo!

A na úplný závěr přidávám pár perliček, které na Kongresu žen zazněly:

Matěj Hollan: „Ženám v médiích se nevěnuji, protože nejsem žena.“

Milan Fridrich: „Po moci musíte mít hlad. Ženy raději řeknou, to je fajn kluk, ať dělá vedoucího. Ženy vedou v manipulaci.“

Moderátorka: „Jak se díváte na ženy ve veřejném prostoru?“
Matěj Hollan: „Na ženy se dívám rád.“


Další články v Postilionu