Pomo na papíře

Michal Zeman, Klára Bahník Trefná // , 2. vydání

Narodila se v červenci a provádí věci, nad kterými zůstává rozum stát. Za pošmourného listopadového dne se Klára Trefná Postilionu odhalila.

M. Z.: Ty děláš v Demagog.cz a Kohovolit.eu?

K. T.: Ani náhodou, dělat něco pro davy. Nepomáhám obecně všem, raději si s konkrétními lidmi volám a nebo koukám, jak umírají. Nebo se taky dá říct, že pomáhám na lince důvěry a v hospicovém sdružení. To zní asi líp.

M. Z.: To jsem věděl. A co z toho máš?

K. T.: Strašně si to užívám! V krátkodobém hledisku z toho teda mám jen Respekt, který linka odebírá. Ale za pár let mi taková zkušenost pomůže získat práci. Navíc mě v hospicu hladí, krmí a baví.

M. Z.: A dál?

K. T.: Tak třeba už nemám pocit, že jen mrhám časem. Připadám si moc důležitá. Můžu se ohánět průkazem dobrovolníka!

M. Z.: A dál? (se znuděným výrazem)

K. T.: Taky myslím, že si mě v práci váží. Ale co bych pořád mluvila já, taky se Tě zeptám.

M. Z.: To se nesmí.

K. T.: Co ty z toho máš?

M. Z.: To by mě taky zajímalo. Chci sluníčkový svět a nevím, kudy k němu. Zvláštní je, že přestože se většina lidí snaží dostat k němu skrze sebe, někteří mají zvláštní potřebu pomáhat. Znám mladé krásné lidi, kteří zahazují svoje mládí a krásu kvůli něčemu tak zbytečnému a neexistujícímu jako je společné dobro. Mají ideály nebo tak něco.

K. T.: Aha. To zní nebezpečně. Je to nakažlivé?

M. Z.: Občas se to skutečně šíří v epidemických vlnách. Při dodržení bezpečnostních pravidel to ale může mít květinkové následky. (Klára mává papírem, na kterém je napsáno „sex, drogy a další věci, po kterých všichni touží“.)

M. Z.: A na co je to tedy dobrý?

K. T.: V této byrokratické konzumní společnosti je těžké najít místo, kde by člověk nebyl reifikovaný. Cítila jsem se jako popelník plněný nedopalky a popelem. Jako dobrovolník jsem ale oceňovaná a váží si mě jako člověka. Dostanu pochvalu a poděkování za cokoliv, co dělám. Jako za starých dobrých časů ve školce.

M. Z.: Moc odpovědí jsme nepřinesli.

K. T.: (Ticho.) Děkuji za velmi zajímavý a přínosný rozhovor.


Další články v Postilionu