V kostce #4: Square-1

Adam Herold // , 21. vydání

Square-1 [skvér van], Squan či Back to Square One je českej vynález. Bum! Zajímavá informace hnedka z kraje. Přesto – a to je ještě zajímavější – nemá článek na český wikipedii. Je to metamorfní (česky třeba tvarměnící) kostka, což je kostka, pro kterou po pár pohybech slovo kostka přestane být k popisu vhodné.

 

Gif - Míchám square-1

 

Máte dva způsoby otáčení: pokud otočíte po horizontálnu – pohoda, pokud otočíte po svislu – přihořívá, pokud to zkombinujete v rychlé a nepředvídatelné sekvenci – peklo. 

Kdybych měl nějak shrnout, jak tuhle nepřístojnost uvést do pořádku (čti: složit to), stanovil bych dva kroky:

  1. Udělej z toho zase kostku.
  2. Uspořádej barvičky.

 

Gif - Skládám square-1

 

V prvním kroku identifikujete, co máte nahoře a dole. Bude to jedna z mnoha dvojic a přidám k dobrému, že mají názvy podle toho, co připomínají: sud-štít, lastura-drak, pravá pěst-levá pěst. Pokud jste profíci, tak vám v hlavě vyskočí nejefektivnější cesta zpět do tvaru kostky (v názvosloví dvojic čtverec-čtverec), pokud se ale vyrovnáte s nějakou tou vteřinkou navíc, existují i lidštější způsoby (třeba metody lastura-drak nebo nějak-to-tam-dotlačim).

Proč to vypadá jako lastura a jako drak

Krok dva je o poznání přímočařejší a dal by se vystihnout větou: Uplatněte příslušné algoritmy ze svého repertoáru. Na složení potřebujete všehovšudy jenom čtyři, ale jako vždy víc je líp. Většina z nich se snadno pamatuje a jde dobře od ruky, až na jeden, enfant terrible mezi algoritmy, zvaný parita. Její účinek je jednoduchý, prohodí dvě barvičky. Vynaložená energie je však nepoměrně velká. Naštěstí je tahle mrcha potřeba jen v polovině případů (což je vlastnost parity, ale o tom jindy) a existují i způsoby, jak se jí úplně vyhnout.

„To zní jako docela nuda, vždyť se u toho skoro nepřemejšlí.“ Přesně v tom je ta krása! Někdy se člověk chce vrátit ke kořenům a prostě si tu kostku odpracovat, to je motto square-1. A něco, co se textem přenést nedá, je ten pocit, ty otočky, ten cvakot… právě v tom tkví kouzlo téhle věcičky.

Text je 4. dílem seriálu V kostce. Pokud vám utekl minulý díl, přečtěte si ho tady.


Další články v Postilionu