Jak je to určitě doopravdy

Klára Bahník Trefná // , 5. vydání

Ujasněme si nejdříve fakta. V aktuálním čísle Postilionu se vážený čtenář mohl dočíst hned dvě odhalení o zmizelém letounu. O tom letounu, který se beze stopy ztratil. Ano, beze stopy. Olejová skrvna se sice objevila poměrně záhy, ale poučený student si je vědom toho, že korelace není kauzalita. Takže, jak víme, letoun se ztratil v bývalém bermudském trojúhelníku (o novém názvu se bude hlasovat až po vydání čísla, pozn. ne-red.). Dále víme, že zmizelý letoun slouží jako kampaň k oživení filmového průmyslu. Zdálo by se, že nemohou platit obě teorie naráz, ale opak je pravdou. Platí obě zároveň a ještě další navrch!

Jak je to možné? Filmoví producenti zaznamenali přesun bermudského trojúhelníku dříve než vědci, kteří tento jev nemohli ze svých laboratoří zpozorovat. Lidé od filmu, kteří neustále létají venku a shánějí nejlepší lokace, mají nejlépe vyvinutý smysl pro vnímání změn v prostředí. A také se začala objevovat „při natáčení rozhodně nezraněná zvířata“, která byla po dlouhou dobu odklízena právě v bermudském trojúhelníku. Filmaři tedy této změny využili ve svůj prospěch, aniž by se vědcům slůvkem zmínili.

Aby filmaři posílili svoji pozici proti vědcům, uzavřeli koalici s ekologickými aktivisty. Ti se postarali o již zmíněnou „olejovou skrvnu“. Z tajných zdrojů jsme zjistili její složení, které je pro životní prostředí naprosto neškodné. Jedná se o tuk z velryb uvízlých na odlehlých plážích Nového Zélandu v lednu letošního roku. Recyklaci zdar! Tímto chytrým tahem se povedlo odlákat pozornost pátracích letadel do jiné oblasti. Mezitím se ochráncům přírody zadařilo dopravit velkou část odpadu z Indického oceánu na jedno místo, odkud jej s velkým nadšením vylovují pátrací hlídky. V souladu s utilitarismem sice bylo obětováno palivo za přelet letounu, ale došlo k vyčištění Indického oceánu, což lze bez výčitek označit za větší dobro a přínos pro přírodu.

Je očividné, že teorie, která vysvětluje tolik věcí naráz, musí být správná. Je jen otázkou času, než naše zjištění potvrdí i výzkumný tým v čele s Charlesem Flynnem. Vivat investigativní žurnalistice!


Další články v Postilionu