Příště elektronicky a anglicky

Kryštof Herold // , 6. vydání

Na zveřejnění výsledků jsem čekal s pocitem, jako by měla přijít silvestrovská půlnoc. Čísla ale upřímně nic moc. Nejdřív po obrazovce půl hodiny běhaly samé nuly. Snad aby divák ČT opravdu pochopil, že se ještě výsledky nemohou uveřejnit. Kulatá číslovka ale vyhlížela i z kolonky „Sečteno“, což byla samozřejmě hloupost. V jedenáct přišla na řadu procenta.

Strany, které se umístily na prvních třech pozicích, zaujaly jaksi mrtvý postoj. Někdo prohlásil, že vlastně vyhráli všichni, jiný poděkoval té hrstce voličů, co přišla. Kdo ví, jestli byl Andrej Babiš svým vítězstvím překvapen. Měl by být, když – jak vtipné hlasy na ČT nezapomněly poznamenat – jeho vlastní noviny den předtím přišly s vynikající analýzou, která vinou své na koleni připravené metodiky opravdu zklamala a šéfovi hnutí předpověděla bronzovou příčku. Nejdůležitější zprávou z jeho tábora bylo ale naznačení, že Telička by si vyndal Roithovou v odborné angličtině.

Svým studeným přístupem daly strany najevo, že je stejně jako voliče Evropský parlament moc nevzrušuje. Nejsilnější vládní strana skončila za druhou opoziční, ale co na tom. Skoro to vypadá, jako by si vládní koalice nedělala nic z toho, že v celorepublikovém průměru zaznamenala o pět procent nižší podporu (ztráty ČSSD 6 % a ANO 2 % doháněli lidovci se ziskem 3 % navíc).

V hlavním městě přišly vládní strany v součtu dokonce o šest procentních bodů. Nadále zde sklízí úspěchy spíše strany pravicové. Přestože je to jednoznačný a dlouhodobý trend, pořád se tomu divím. Neříkejte mi, kolegové, že to školné hodláte jednou zvesela platit. Na druhou stranu v Praze uspěli i piráti a zelení, kteří celkově, na rozdíl od strany nažhavených žárovek, pětiprocentní práh nepřekročili. Podobný výsledek v podzimních volbách do zastupitelstva by oběma stranám, z nichž minimálně jedna změní lídra, vynesl čtyři až pět křesel v 65členném sboru.
Volby do pražského zastupitelstva vůbec slibují zajímavou podívanou. Vítězství nejspíš obhájí TOP 09, ale vedle ní bude na pravici pokračovat souboj skomírající ODS se Svobodnými, kterým nyní nechybí sebevědomí.

Nejlepší zpráva na konec: propadly všechny obskurní strany, které strašily imigrací nebo islámem.

Viz také reakci na článek Eurovolby: drtivé vítězství pirátů


Další články v Postilionu