RPG pro lepší život

Tobiáš Lobkowicz // , 6. vydání

Pro jednoduchost používám zkratku RPG (role-playing games, hry na hrdiny) pro Dračí doupě – první českou hru na hrdiny vydanou nakladatelstvím Altar – i Dungeons & Dragons (první hra na hrdiny vůbec) a všechny její odrůdy.

Australská doktorka Bronnie Wareová pracuje v oblasti paliativní péče, jejímž cílem je pomoci lidem s nevyléčitelnými chorobami v posledních týdnech života. V roce 2012 publikovala knihu The Top Five Regrets of the Dying, ve které zaznamenává, čeho lidé před smrtí nejvíce litují. Přejeme si, abychom:

1) žili podle sebe, ne podle toho, jak chtěli ostatní,

2) tolik nepracovali,

3) měli sílu vyjádřit své city,

4) zůstali v kontaktu se svými kamarády,

5) sami sebe nechali žít šťastněji.

Jakou spojitost má těchto pět bodů s RPG? Ve hrách, jako je Dračí doupě, si každý vytvoří své dokonalé Já, které ho reprezentuje v alternativním světě, a může dokázat prakticky cokoliv. Máte absolutní volnost a o všech svých činech rozhodujete sami. Nikdo vás ve světě RPG neomezuje a neříká vám, co máte a nemáte dělat. Jediným omezením je vaše kolektivní představivost, jež se díky hraní zlepšuje a rozšiřuje vám v životě obzory. Ano, mluvím o reálném životě. Na vaší představivosti jsou závislí jak váš mluvený a psaný projev, tak vlastnosti jako kreativita, pohotovost nebo porozumění ostatním.

G.B. Shaw jednou řekl, že pokud si přestaneme hrát, zestárneme. Ačkoli jsou tací, kteří svou práci milují, není zdravé dělat jednu činnost pořád dokola. Každý by se měl někdy uvolnit od každodenního stresu a strávit nějaký čas hraním s dětmi či kamarády. Co může upevnit mezilidské vztahy více než hra? Vzhledem ke spolupráci, které je v RPG víc než dost, se učíte vzájemnému respektu, uznání a kooperaci s ostatními lidmi, čehož si v každé společnosti všichni váží. Překážek ve světě RPG není málo a vy společně s ostatními musíte nacházet nevídaná řešení a přistupovat k daným úkolům z různých stran, abyste dosáhli kýžených výsledků. Společné dosažení nějakého cíle vás navíc nevídaně povzbudí a dodá vám motivaci k dalšímu setkání a řešení dalších potíží. Nikdy už nenecháte své kamarády na holičkách.

Nemůžete soudit, dokud to sami nevyzkoušíte, takže pokud nemáte děti, zavolejte svým kamarádům a začněte hrát. Brzy uvidíte, že se jako člověk bude cítit mnohem lépe. Pak bude vaše lítost omezena pouze na jeden bod: přál bych si, abych měl v životě víc sexu. Ale hráči RPG vědí moc dobře, že toho si při hraní užijete víc než dost.


Další články v Postilionu