Úvodníky: leden–březen 2019

Kryštof Herold // , 16. vydání

Březen 2019 (16. vydání)

Vážení přátelé čtiva,

v mém březnovém plánovači jsou pouze dvě důležité položky: dej klíčit semínka & oslav MDŽ tím, že se žen ve svém okolí zeptáš, co pro ně rozporuplný MDŽ vlastně znamená.

A dvě důležité rady pro vás zní: zaprvé, dejte klíčit semínka, protože za dva a půl měsíce (tzv. po ledových mužích) už jdou i všechny zimomřivé kytky na vandr za okna, na balkóny a do záhonů. A zadruhé, svou zahrádku letos udělejte feministickou. Teď se možná ošíváte, co je tohle za agitku, ale nenechte se vysmát. Feministická zahrádka je každá, kde se rostliny, opylovači ani lidé neznevýhodňují podle pohlaví či rodu, kde se ke zkrátka ke všemu a všem přistupuje se stejným respektem a bez předsudků. Feministická zahrádka je demokratická zahrádka, protože feminismus je demokratizující hnutí. Dost možná takovou zahrádku už máte. Dost možná se tak chováte ke všem, kdo se o ni starají, a v takovém případě mám pro vás skvělou zprávu: jste feministé v pravém slova smyslu!

Pokud jste loni měli zahrádku, která prosazovala, nadřazovala či upřednostňovala některé pohlaví, a přitom se považujete za demokraty, bylo by fajn to letos srovnat nějakou podpůrnou akcí. Nebojte se, že byste tím porušili princip rovnosti – cílem je totiž teprve její nastolení!

No a v neposlední řadě se těšte na nové texty v Postilionu. Tenhle měsíc budeme mít už 16. vydání. Články se začnou objevovat postupně, jak už jste si zvykli. Možná až později během měsíce, protože grant na veršotepy se teprve vyřizuje. Mezitím se zapojte do soutěže o květák!

Díky, že jste s námi, že čtete a píšete a jste dobrý.

 

Únor 2019 (15. vydání)

Vážení přátelé čtiva,

v podobných úvodnících či závěrečnících se autoři často ohlížejí do minulosti a s vážnosti nebo ironií sobě vlastní sumarizují, co se od minulého čísla odehrálo, či nastiňují, o čem si milá čtenářka bude moci počíst, a přejeme inspirativní čtení a tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele a tak dále a tak podobně.

Tady se nic takového nedozvíte. Co se odehrálo v životech a jejich výslednici, jež se zve svět, připomíná talíř plný drobků po bábovce, a co si budete moci následující měsíc přečíst v našem časopise, se zatím peče v horkovzdušné troubě a já bych vám nerad kazil překvapení. Můžu jen slíbit, že kočí poštovního vozu jede, tak ho pozvěte dál, až zazvoní dvakrát.

P. S. Pište nám, pište s námi, pište proti nám, pište vedle nás. Vzkazy, komentáře, sdílení odkazů, doporučení známým, to vše je víc než lajky. Dík!

 

Leden 2019 (14. vydání)

Vážení přátelé čtiva,

máme pro vás radostnou zprávu. Časopis Postilion se vrací! Po téměř třech letech opět zapřaháme koně a začínáme nanovo hledat smysl. Bude to jízda poštovním vozem, jakou jste ještě nezažili, a budeme rádi, když se svezete s námi. Ve starém roce 2018 se toho stalo hodně. Především jsme oslavili 100. výročí premiéry suity Planety od Gustava Holsta. (Poslechněte si minimálně Jupiter.) V novém roce 2019 vás hodláme brát do světů, o nichž jste si mysleli, že vás vůbec nezajímají. Proto neváhejte číst i to, co se vám zprotiví už nadpisem. Nebudete litovat.

První text restartovaného Postilionu vychází ještě v prosinci a režisér Cuarón v něm jde do baráku.

Upozorňujeme, že nově již nevychází tištěný Postilion, ale pouze jeho internetová verze. Články budou řazeny do měsíčních „vydání“ a budou přibývat postupně. Při četbě všech našich textů přejeme nestydatý, neortodoxní, nespisovnej, formalistický, dadaistický, moderní, postmoderní až postpostmoderní, ale hlavně podnětný zážitek.

 

Úvodníky byly původně publikovány pouze na Facebooku: https://www.facebook.com/Postilion/notes/


Další články v Postilionu