Vpusťte střední Evropu k sobě domů

Václav Skořepa // , 24. vydání

Nemusíte se obávat. Jedná se jen o „úderný“ nadpis k přilákání pozornosti. Stejně jako loni bych vás rád pozval na přehlídku středoevropských filmů 3kino. Festival se z dnes všeobecně známých důvodů (o kterých prostě psát nebudu) rozhodl přenést svůj program na internet. Od 4. do 15. listopadu můžete přes goout nebo diváckou akreditaci zhlédnout české, ale především maďarské, polské a slovenské snímky z posledních let, které se v běžné české distribuci neobjevily.

Seznamu filmů dominují jako vždy polské snímky. Festival zahájí letošní novinka Piotra Domalewského I never cry o cestě mladé dívky do Irska, odkud má přivézt otcovo tělo. Navzdory tragické zápletce trailer slibuje vyprávění o zábavě dospívajících na Západě i posmrtném seznamování s otcem. Lákavé je rovněž polskými cenami ověnčené životopisné drama Ikarus o slavném jazzovém klavíristovi Mietku Koszovi. Tragická nehoda propojí osudy tří mužů s odlišnými životními plány v Supernově. V nabídce se odráží i letošní stoleté výročí „zázraku na Visle“, ve kterém si Poláci připomínají odražení Rudé armády, která dobývala poválečnou Evropu. Historickými snímky Legiony a Piłsudski se můžete vypravit do Polska zmítaného první světovou válkou a bojem za obnovení státu. Zieja odkrývá morální dilemata a soupeření mezi opozičním aktivistou a knězem Janem Ziejem a komunistickou státní bezpečností. Sociální tématiku například zastupuje oceňovaný film Vše pro mou matku, ve kterém mladá dívka za zdmi nápravného zařízení sní o sportovním úspěchu a cestě zpět k matce. Vedle dalších festival nabízí projekci nezávislých filmů, od historického minidramatu Ricochety o odlišném postoji dvou bratrů ke komunistickému režimu po Shnilé uši, jak se může manželská terapie vymknout kontrole.

Českou republiku reprezentují historická dramata Havel a Nabarvené ptáče, které zde není třeba představovat. Trojici doplňuje snímek Na střeše o setkání českého důchodce a vietnamského mladíka. Slovenská nabídka obsahuje sociální dramata o starostlivých otcích, kteří se snaží zachránit své děti nebo dosáhnout spravedlnosti ve zkorumpovaném systému: Budiž světlo a Ostrým nožem. Komedie Loli Paradička přibližuje vztah dvou outsiderů – Romky a prodavače bez nohy – na východě Slovenska. V dětském filmu Mohyla partička spolužáků cestuje časem za Milanem R. Štefánikem. Perspektivu dospívajícího vypravěče nabízí také maďarský film On the Quiet, kde mladý houslista odhaluje tajemství svého dirigenta. Zbývající maďarské snímky přibližují poválečná traumata a jak se společnost potýkala s návratem přeživších z koncentračních táborů, se kterými už nikdo nepočítal: 1945 a Ti, kteří zůstali.

Nebude chybět ani doprovodný program, např. promítání českého dokumentu Projekt Orwell aneb 2 + 2 = 4? a diskuze s jeho režisérem Václavem Müllerem. Plánuje se také online workshop s dabérkou Miriam Chytilovou, hlasem Rachel z Přátel. Tradičním vyvrcholením bude vyhlášení nejlepšího hraného filmu, nejlepšího debutu a držitele zvláštní ceny poroty. O vítězi rozhodnou režisérka Agnieszka Holland, polský herec Maciej Stuhr nebo zakladatel ČSFD Martin Pomothy.

Gratuluji, pokud jste absolvovali tento výčet ze zajímavé nabídky festivalu 3kino. Doufám, že neodoláte a ochutnáte něco ze středoevropské kinematografie. Ať už si domů vpustíte příběh z rodinných vztahů, nebo si historickým filmem připomenete den veteránů. Hlavně aby film splnil svůj hlavní cíl – trochu vás odpoutal od současné nejisté situace a seznámil s tím, co se točí u sousedů.


Další články v Postilionu